Wspolczesne metody konserwacji
  Technologia prac konserwatorskich > Zabiegi epidermiczne > Usuwanie nawarstwień > Metody chemiczne



Powiększ tekst:

Metody chemiczne

Metody chemiczne polegają na rozpuszczaniu nawarstwień i spłukaniu ich mokrą metodą. Są stosowane od dawna, ale ze względu na niebezpieczeństwo ich stosowania, wymagającej obszernej wiedzy i doświadczenia są raczej unikanymi przez wykonawców. Zaletą jest ich możliwość wybiórczego stosowania na określone substancje, do wad na pewno należy problem z usunięciem produktów reakcji.

W metodach czyszczenia za pomocą ciekłych zmywaczy zalecane jest sporządzanie past, które rozmiękczają brud i absorbują go, nie powodując przy tym penetracji faz ciekłych do wnętrza kamienia czy cegły. Typowe kompozycje mające zastosowanie w konserwatorstwie opierają się o substancje aktywne, inhibitory i rozpuszczalniki.

Kwas fluorowodorowy

Jego stosowanie może wykonywać tylko dyplomowany konserwator dzieł sztuki. Wykonywanie czyszczenia wymaga niezwykłej precyzji i odpowiedzialności. Czas działania dopiera się o empiryczne próby. Zaleca się stosowanie 4% roztworów ale w razie konieczności mogą być stosowane silniejsze.

Kwas fluorowodory jest wysoko szkodliwy dla zdrowia, dlatego przy jego stosowaniu trzeba być zabezpieczonym w odzież ochronną i najlepiej pracować na wolnym powietrzu.  Rozpuszcza on krzemionkę i krzemiany. Ze związkami wapnia wytwarza nierozpuszczalne związki. W obecności krzemianów tworzy fluorokrzemiany i fluorki, które są przyczyną szybkiego rozpadu kamieni krzemianowych i krzemionkowych.

Pasta na podstawie fluorku amonu

Pasta jest stosowana przy czarnych zanieczyszczeniach pochodzenia przemysłowego. Charakteryzuje się lekko kwaśnym odczynem i tiksotropowością. Przy kontakcie z czyszczoną powierzchnią ulega rozpadowi z wydzieleniem kwasu fluorowodorowego, będącego właściwą substancją czyszczącą. Warstwę pasty nakłada się pędzlem lub wałkiem i pozostawia na kilkanaście minut, a następnie spłukuje ciepłą wodą. Nie jest odpowiednią do stosowania przy cegłach silikatowych i kamieniach marmurowych. Przy ciemnych kamieniach może powodować wystąpienie jaśniejszych plam. Mimo to należ to jednych z łagodniejszych metod chemicznych, wprowadzając niewielką ilość wody do elewacji. Duża zaletą jest niska cena preparatu oraz stosunkowa szybka i łatwa praca przy nim.



| Materiały dostępne na licencji Creative Commons. Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0
Copyright Agnieszka Defus & Paweł Proficz | 2011