Wspolczesne metody konserwacji
  Technologia prac konserwatorskich > Zabezpieczanie konstrukcji > Konstrukcje murowe > Sklepienia > Ściągi



Powiększ tekst:

Ściągi

Ściągi nazywane czasem ankrami mają głównie za zadanie przenoszenie części niekorzystnych sił rozporowych. Ich poprawne działanie zależy od odpowiedniej wprowadzonej w nich siły. Stabilizacja konstrukcji wymaga bowiem wstępnego naprężenia ściągu. Naprężenie to uzależnione jest od przekroju i średnicy ściągu oraz od wytrzymałości muru. Niewłaściwe przekazywanie sił na mur może spowodować jego uszkodzenie. Przy projektowaniu wzmocnienia za pomocą ściągów należy zwrócić uwagę na sposób kotwienia, odkształcenia termiczne muru i ściągu, pełzanie muru oraz relaksację stali.
 
Tradycyjne ściągi charakteryzują się zakotwieniem w postaci blach, rozet, płaskownika lub pręta. Element ten czasem jest ukrywany pod warstwą tynku lub przemurowań. Stosowanie ich jest związane z małą punktową nośnością murowanej ściany, która często charakteryzuje się dużą niejednorodnością. Możliwe jest jednak również, dzięki nowoczesnym substancjom klejącym, wklejanie ściągów, co pozwala na nieingerowanie w zabytkowe fasady.
 
Przystępując do zabezpieczania zakrzywionego elementu konstrukcyjnego, należy określić i zwrócić uwagę na następujące zagadnienia:

- wytrzymałość muru na ściskanie i inne parametry mechaniczne,
- strukturę muru,
- przyjęcie rodzaju stali i technologii kotwienia,
- określenie siły naprężającej uwzględniając straty doraźne i reologiczne,
- zapewnienie właściwe przenoszenie sił od naprężenia ściągu na mur

Możliwym jest także stosowanie ściągów z kompozytowych materiałów zamiast stali.


| Materiały dostępne na licencji Creative Commons. Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0
Copyright Agnieszka Defus & Paweł Proficz | 2011