Powiększenie

+ 100% -

08 Eksport do pliku audio

Przejdźmy teraz do najważniejszego etapu miksowania – cały proces byłby wszak na marne, gdyby nasza praca nie została wyeksportowana do pliku dźwiękowego, który przygotowaliśmy. W róznych programach typu DAW eksport audio ma różne nazwy (render, bounce, produce, mixdown), ale wszystkie sprowadzają się do tego samego – program zapisuje cały kawałek (a dokładniej wszystko to, co na wyjście przekazuje główne wyjście miksera), jako plik audio.

rend

W REAPERZe okno rendrowania domyślnie otwieramy wciskając Ctrl+Alt+R. Jak można wnosić po ilości opcji, które nam się pokażą, nie jest to wcale taka oczywista sprawa. Oprócz kwestii oczywistych, jak nazwa pliku oraz katalog, do którego chcemy ów plik zapisać, powinniśmy się zainteresowac kilkoma innymi parametrami. Omówię pokrótce najważniejsze z nich:

rend 2

(1) Częstotliwość – najczęściej nie chcemy zmieniać tego parametru, gdyż jest on domyślnie ustawiany na częstotliwość próbkowania całego projektu, ale może się okazać, że musimy go zmienić ze względu na późniejsze zastosowanie naszego pliku aby dostosować go do konkretnego standardu. Dwa najważniejsze to 44.1kHz stosowane przy nagrywaniu pliku audio na płyte CD lub przy wysyłaniu pliku do radio, oraz 48kHz przy nagrywaniu go na płytę DVD lub do użytku w mediach.

(2) Kanały – możemy wybrać, czy chcemy renderować nasze nagranie jako mono, czy jako stereo. Jeżeli wybierzemy mono, to wszystkie ściezki zostaną zmiksowane do jednej. Wybieramy stereo, chyba, że mamy istotny powód, żeby miksować do mono.

(3) Głębia bitowa – liczba bitów informacji na każdą próbkę. Prawie zawsze chcemy zostawić tutaj 24 bity lub zmienić na tę wartość jeśli została przestawiona.

(4) Format wyjściowy – informacja na temat tego, do jakiego formatu będzie eksportowany nasz utwór. Jeżeli nie mamy ograniczeń rozmiarowych, zapiszmy jako .WAV, jeśli natomiast musimy z jakiegoś powodu zachować mały rozmiar pliku to zapisujemy jako .MP3.