FlashPlayer

Wstęp

Skały osadowe (sedymentacyjne) - powstają przez nagromadzenie się materiału przynoszonego przez czynniki zewnętrzne (np. wodę, lodowiec, wiatr), na skutek jego osadzania się lub wytrącania z roztworu wodnego.

Podział skał osadowych:

  1. Okruchowe (klastyczne) - powstałe w wyniku nagromadzenia materiału pochodzącego z rozkruszenia starszych skał, jego przetransportowania i osadzenia przez wodę, wiatr lub lód:
    • skały bardzo drobnookruchowe (pelity): ił, iłowiec, łupek ilasty;
    • skały drobnookruchowe (aleuryty): muł, mułek, mułowiec, łupki osadowe;
    • skały średniookruchowe (piasek, piaskowiec, arkoza, szarogłaz);
    • skały grubookruchowe (gruz, żwir, brekcja, zlepieniec);
  2. Piroklastyczne - powstałe z materiałów wyrzuconych powietrze w czasie erupcji wulkanicznej, np. tuf wulkaniczny, tufit;
  3. Rezydualne - zwietrzelina powstała na miejscu w wyniku wietrzenia skał (przede wszystkim węglanowych): terra rossa, lateryt, boksyt.
  4. Chemogeniczne (pochodzenia chemicznego) - powstałe w wyniku rozpuszczenia składników skał starszych i ponownego wytrącenia osadu wskutek parowania lub reakcji chemicznych z udziałem (lub bez) organizmów żywych.
  5. Organogeniczne (pochodzenia organicznego, biogeniczne) - powstałe ze szczątków organizmów zwierzęcych (skały zoogeniczne) i roślinnych (skały fitogeniczne).