Wspolczesne metody konserwacji
  Technologia prac konserwatorskich > Zabezpieczanie konstrukcji > Konstrukcje murowe > Sklepienia > Powłoki żelbetowe



Powiększ tekst:

Powłoki żelbetowe

Powłoki takie pełnią rolę nowego sklepienia odciążającego, które przenosi większość obciążeń. Stare sklepienie zespala się z nowym na przykład przez podwieszenie i usztywnia się żelbetowym wieńcem obwodowym.

Jest to technologia bardzo dyskusyjna z punktu widzenia konserwatorskiego, jednak dla sklepień o bardzo dużych rozpiętościach w stanie awaryjnym jest w zasadzie jedną z najskuteczniejszych. Zamiast stosowania mocno ingerującego żelbetu możliwe jest również korzystanie z konstrukcji nośnych ze stali i drewna klejonego. Podwieszenie na tych konstrukcjach wiąże się jednak z charakterem punktowym kotwienia wieszaków, w wyniku czego powstają wokół nich koncentracje naprężeń ścinających. Dlatego w zasadzie koniecznym jest w takim przypadku stosowania powierzchniowej warstwy szczepnej. Jednak warstwa ta nie powinna być zbytnio szczelna, gdyż uniemożliwi pozytywną wymianę powietrza, szczególnie istotną gdy na sklepieniach występują polichromię.



Najszybszym sposobem wykonania powłoki jest zastosowanie betonu torkretowego. Wyróżnia się dwie metody umieszczania betonu w miejscu wbudowania: mokrą i suchą. Metoda sucha, w której woda doprowadzane jest do suchej mieszanki dopiero w dyszy, jest  zalecana w przypadku występowania zjawisk dyfuzyjnych i polichromii.

Odpowiednią współpracę między zabytkowym a nowym sklepieniem zapewnia system połączeń. Należą do niego między innymi stalowe łączniki (strzemiona, wieszaki) wklejane w spoiny między cegłami przy użyciu klejów epoksydowych. Lepsze zespolenie powłok wymaga starannego oczyszczenia grzbietu wzmacnianego sklepienia z luźnych fragmentów zasypki i usunięcia zaprawy ze spoin na głębokość 10 mm.

Zbrojenie powłok żelbetowych może być wykonane za pomocą stalowych siatek. Siatka powinna być ułożona zgodnie z kierunkiem naprężeń głównych, natomiast dodatkowo zbroi się krawędzie dla przejęcia sił zginających.


| Materiały dostępne na licencji Creative Commons. Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0
Copyright Agnieszka Defus & Paweł Proficz | 2011