Wstęp

Witam na stronie poświęconej tematyce języków formalnych i kompilatorów. Jest to moim zdaniem zagadnienie o tyle ciekawe,że łączy elementy humanistycznych nauk o języku  z inżynieryjnym podejściem do wiedzy.

Przedmiot Języki formalne i kompilatory prowadzony jest przez Pana dra inż. Radosława Klimka dla kierunku Informatyka Stosowana.

Przedstawione tu wiadomości należy traktować jako wstęp do przedmiotu.

Strona bierze udział w konkursie „Notatki w Internecie”,dlatego zachęcam do oddania głosu.

Podział strony

Strona podzielona została na część teoretyczną i praktyczną.

W części teoretycznej wyodrębnione zostały trzy działy:  wstępne informacje,zagadnienia dotyczące języków formalnych oraz treści związane z automatami i kompilatorami,a także dodatkowo moduł BPMN,który poszerza zakres materiału o treści z laboratoriów.

W części praktycznej znajdują się wskazówki dotyczące odgadywania języka generowanego przez gramatykę oraz gramatyki na podstawie wygenerowanego kodu. Znajdziesz tutaj także Quiz umożliwiający sprawdzenie zdobytej wiedzy oraz test z działu BPMN.

Nawigacja

W celu usprawnienia poruszania się po stronie wprowadzone zostało menu górne oraz boczne (z prawej strony).

W menu górnym znajdziesz możliwość oddania głosu,słownik zawierający wszystkie definicje przedstawione na stronie,informacje o autorze,formularz kontaktowy,  bibliografię oraz wersję angielską i wersję dla niedowidzących.

W menu bocznym zastosowany został wspomniany już podział na część praktyczną i teoretyczną. Znajdziesz tu wszystkie ważne zagadnienia,a także zadania z odgadywania gramatyki i języka oraz dwa quizy.

W celu zmiany rozmiaru czcionki wystarczy kliknąć na odpowiedni symbol litery A,zielony znak przywraca ustawienia domyślne.

Zastosowana notacja

Definicje

Język sztuczny (formalny) to ściśle określony system znaków wraz z regułami postępowania z tymi symbolami,a także regułami ich interpretowania.

Na tle zielonym umieszczone zostały najważniejsze definicje,zapisane w sposób krótki i zwięzły.

Dla ciekawych

Dla ciekawych

Notacja BNF została wprowadzona przez Johna Backusa w czasie prac nad językiem Fortran,a później na szerszą skalę wykorzystywana przez Petera Naura do zdefiniowania składni języka Algol.

Na tle żółtym umieszczone zostały informacje dodatkowe,służące do poszerzenia wiedzy w danym zakresie lub po prostu ciekawostki.

Przykłady

Przykłady ułatwiające zrozumienie prezentowanych zagadnień oznaczone zostały podkreśleniem.

Przykład: Drzewo syntaktyczne dla zdania:„Wytrwałe wilki upolowały jelenia.”

Pytania sprawdzające

Na końcu każdego rozdziału znajdują się proste pytania sprawdzające rozumienie prezentowanych tematów. Odpowiedzi na nie można znaleźć czytając uważnie treść strony. Oznaczone zostały symbolem pytajnika.

  • Czy jesteśmy w stanie zdefiniować wszystkie zdania poprawne dla danego języka naturalnego?
  • Czy da się zdefiniować język za pomocą zawartych w nim słów?
  • Czy dla każdego zdania istnieje tylko jeden możliwy zapis w notacji BNF?

 

Znasz już budowę niniejszej strony,zatem –zapraszam do zgłębiania tajników wiedzy!