Filozofia Nowoczesnej Grafiki Komputerowej

Print Friendly

Filozofia

Dany problem techniczny czy też naukowy można rozwiązywać matematycznie, np. budując formalizm matematyczny, programistycznie, np. tworząc metodę obliczeniową, ale też można myśleć graficznie w sensie zastosowania Nowoczesnej Grafiki Komputerowej. Obecne pokolenie informatyków może już nie pamiętać, że rygorystycznie traktowany rysunek techniczny był przez długi okres czasu podstawowym językiem, w jakim myślał inżynier.
Był on podstawowym systemem:

  • przechowywania informacji,
  • komunikacji pomiędzy inżynierami,
  • modelowania problemu technicznego, np. poprzez wymiarowanie, które w rzeczywistości jest złożonym systemem wnioskowania o faktycznych wymiarach.

Przykładowy rysunek techniczny

Jeśli chcemy, aby nasza realizacja na polu Nowoczesnej Grafiki Komputerowej była wartościowa, a może nawet wybitna, musimy:

  • w przypadku obiektów rzeczywistych poznać ich naturę rzeczy,
  • w przypadku obiektów wymyślonych stworzyć wyobrażony, ale logiczny model takiego obiektu, np. Shrek musi mieć sztuczną psychikę, planeta Pandora w filmie Avatar ma swoje własne prawa fizyki,
  • absolutnie nie ma znaczenia czy występujemy z pozycji artysty czy inżyniera.

Popatrzmy na kilka przykładów:

Tomasz Bagiński

  • wspaniały warsztat graficzny
  • natura rzeczy jako warstwa psychologiczna, w Sztuce spadania - patologia wojska

http://www.youtube.com/watch?v=rGoAzF30Z4Y

Więcej filmów autorstwa Tomasza Bagińskiego znajdziesz w zakładce Do obejrzenia.

Dla ciekawych
Tomasz Bagiński jest artystą samoukiem. Stworzył takie animacje jak np. nominowana do Oscara Katedra, a także Animowana historia Polski, Deszcz czy Sztuka spadania. Jest autorem wszystkich okładek do książek Jacka Dukaja.

Wit Stwosz

  • doskonały warsztat twórczy
  • wiedza o „istocie rzeczy” pozwalająca na deformacje rzeczywistości
Fragment rzeźb Wita Stwosza

Dla ciekawych
Podczas renowacji ołtarza w kościele Mariackim w 1932 roku odkryto na rzeźbach Wita Stwosza całą gamę różnorakich chorób: gruźlica, rak, trądzik różowaty, kiła... Badający rzeźby profesor Franciszek Walter twierdzi, że zmiany chorobowe zostały wyrzeźbione perfekcyjnie, wręcz modelowo. Dotychczas uważano, że kiłę przywiózł do Europy Krzysztof Kolumb wracający ze swojej wyprawy w 1493 roku, zatem jak mógł na nią cierpieć ktoś w 1447 roku? Więcej na ten temat możesz przeczytać w dziale Do poczytania (Choroby zjadają ołtarz Wita Stwosza).

Leonardo da Vinci

Można powiedzieć, że ten wybitny i wszechstronny artysta jest patronem i wzorcem dla Nowoczesnej Grafiki Komputerowej ze względu na:

  • bardzo wysoki poziom artystyczny,
  • poznawanie istoty rzeczy w celu osiągnięcia doskonałości w budowie obrazu,
  • znajomość istoty rzeczy i wyobraźnia prowadziły go do punktu, w którym następuje odkrycie: helikoptera, spadochronu, czołgu itp.
Szkic maszyny do latania

Projekt czołgu

 

Dla ciekawych
Leonardo da Vinci to prawdziwy "człowiek renesansu". Był malarzem, architektem, filozofem, muzykiem, poetą, pisarzem, odkrywcą, matematykiem, mechanikiem, anatomem, wynalazcą, geologiem... Jest uznawany za jedną z najbardziej utalentowanych osób w historii. Jego inżynierskie wynalazki wyprzedzały epokę, opracował m.in. model helikoptera czy czołgu. W swoich obrazach i rysunkach stosował zasady perspektywy, zdefiniował również różne rodzaje źródeł światła.

Podsumowanie

Twórczość Leonarda da Vinci pokazuje doskonale, jak ważne jest poznanie istoty rzeczy przy tworzeniu jakiegokolwiek dzieła, bez względu na to, czy będzie to obraz malarski czy wynalazek techniczny lub animacja. Do pracy nad obrazem Madonna w grocie Leonardo badał i obserwował rośliny, wykonał liczne studia kwiatów. Na swoich obrazach starał się wiernie przedstawiać ludzką sylwetkę, dlatego niezbędne do tego były badania anatomiczne. Pracując nad sporządzeniem maszyny latającej obserwował ptaki i szczegółowo opisywał ruch ich piór i skrzydeł. Wynalazki powstają dzięki połączeniu znajomości istoty rzeczy z wyobraźnią graficzną.

Wpisz interesujące Cię frazy, aby wyszukać ich na stronie.