Projekt „Wirtualny człowiek”

Print Friendly

Człowiek

Wyróżniamy 4 główne poziomy modelowania człowieka w grafice komputerowej:

  • poziom twarzy i głowy (np. spiker, twarz aktora – czysty ruch),
  • poziom ciała (np. atleta, kaskader – czysty ruch),
  • poziom środowiska (np. ucieczka przez las),
  • tłum (np. panika w kinie).

Znaczną część uwagi poświęcamy ludzkiej twarzy, dlatego jej modelowania wymaga szczególnej dokładności. Przygotowując projekt „Wirtualny człowiek” zespół Terzopoulos’a przyjął następującą koncepcję głowy:

Koncepcja wizualizacji ludzkiej głowy

Przyjęto następujący poziom komplikacji kości i mięśni głowy:

Poziom komplikacji mięśni

W sumie okazało się, że potrzeba 72 mięśnie.

[filmik]

Na poziomie ciała szkielet wyglądał w sposób bardzo zbliżony do prawdziwego układu kostnego człowieka.

Poziom skomplikowania szkieletu

Dla ciekawych
John Platt i Demetri Terzopoulos za ich pionierską pracę nad generowanymi komputerowo technikami umożliwiającymi symulowanie realistycznych ruchów i deformacji obiektów, takich jak np. tkaniny, otrzymali nagrodę Technicznego Oscara w 2006 roku. Oscarami w dziedzinie osiągnięć naukowo-technicznych wyróżnia się tych pracowników przemysłu filmowego, którzy w znaczący sposób przyczynili się do rozwoju wiedzy i postępu technicznego w kinie.

Dla ciekawych
Wideorealistyczna animacji mowy to program komputerowy stworzony przez doktoranta z MIT, Tony'ego Ezzat'a, umożliwiający włożenie w usta nagranej osoby dowolnego tekstu. Jednym z warunków jest, by osoba była pokazywana en face, a jej głowa zachowywała nieruchomą pozycję. Profesor Demetri Terzopoulos nazwał wynalazek Ezzata "epokowym osiągnięciem", ale jednocześnie zwrócił uwagę, że otwiera on drogę rozmaitym nadużyciom i manipulacjom. Technika ta otwiera nowe możliwości przed branżą gier komputerowych i przemysłem filmowym. Więcej na temat nowego osiągnięcia możesz przeczytać w dziale Do poczytania (Te obrazy mogą kłamać).

Podsumowanie

Nowoczesna Grafika Komputerowa zaczęła skupiać się nie tylko na pięknym wyglądzie obiektów, ale na ich realistycznym zachowaniu. Zapotrzebowanie na takie obiekty graficzne występuje m.in. w świecie mody, grach komputerowych, wojsku, rehabilitacji, np. do produkcji egzoszkieletów dla osób mających kłopoty ruchowe.

Wpisz interesujące Cię frazy, aby wyszukać ich na stronie.