Ogniskowanie dźwięku pojawia się w przypadku wklęsłego ukształtowania powierzchni odbijającej (np. kopuła sufitu, owalny kształt pomieszczenia). Nieprawidłowy projekt pomieszczenia powoduje, że fale odbite od tych powierzchni ogniskują się w jednym punkcie, tworząc miejsce, w którym poziom dźwięku jest bardzo wysoki. Kolejnym efektem ogniskowania się dźwięku w jednym punkcie są tzw. „dead spots” związane z niedoborem fal odbitych w pozostałych punktach pomieszczenia. Takie obszary o niskim natężeniu dźwięku powodują niedostateczną słyszalność. Ogniskowanie dźwięku przedstawia szkic poniżej – zasady odbicia promieni dźwiękowych są takie same jak w optyce.

ogniskowanie dźwięku

Rys. 1 – Ogniskowanie promieni dźwiękowych.

Powstawaniu miejsc ogniskowania się dźwięku oraz jego niedoborom sprzyja owalny kształt pomieszczenia lub sufitu. Przykład takiej budowli jest przedstawiony poniżej – jest to przekrój kościoła o owalnej kopule, co może powodować powstawanie problemu.

Dome of Paul's

Rys. 2 – Przekrój poprzeczny kościoła św. Pawła o kopule owalnej (źródło).

Wada ta może być zminimalizowana poprzez zapewnienie pomieszczeniu właściwego kształtu, a w przypadku sal już istniejących najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie paneli refleksyjnych, rozpraszających dźwięk i uniemożliwiających jego „kumulację” w jednym punkcie.