A A A
logo2




Prawa dostępu



Komenda ls -l wyświetla szczegółowe informacje o plikach i katalogach m.in. o prawach dostępu. Prawa dostępu przedstawione są w następujący sposób:

d r w x r w x r w x


Pierwsze miejsce od lewej zawiera literkę (d,l,c) lub jest puste. Literka d (directory),oznacza, że jest to katalog, l oznacza link jej brak sygnalizuje iż jest to plik. Kolejne trzy miejsca od lewej są to informacje o prawach dostępu dla właściciela. Gdy właściciel ma prawo do odczytu pliku na pierwszym miejscu znajduje się litera r, gdy go nie posiada pierwsze miejsce jest puste. Gdy na drugim miejscu znajduje się litera w właściciel ma prawo do zapisania pliku (dokonania w nim zmian). Na trzecim miejscu może znajdować się litera x, która oznacza możliwość wykonywania pliku.

d r w x r w x r w x


Kolejne trzy miejsca dotyczą praw dostępu grupy. Grupa to wybrani użytkownicy o takich samych prawach. Analogicznie do praw dostępu właściciela r-odczyt, w-zapis, x-wykonywanie.

d r w x r w x r w x


Kolejne trzy miejsca dotyczą praw dostępu wszystkich, którzy nie są właścicielem i nie należa do grupy (others). Analogicznie do praw dostępu właściciela r-odczyt, w-zapis, x-wykonywanie.

d r w x r w x r w x




Zmiana praw dostępu



Prawa dostępu możemy zmienić na dwa sposoby:

Aby dokonać zmiany praw dostępu należy podać komendę chmod . Następnie należy podać trzy cyfry. Pierwsza z cyfr jest sumą wartości każdego z praw dla właściciela, druga jest suma wartości praw dla grupy, a trzecia sumą dla wszystkich pozostałych. Prawo do odczytu ma wartość 4. Prawo zapisu 2, a prawo do wykonywania 1. Następnie po spacji należy podać ścieżkę do pliku.

1 2 4 1 2 4 1 2 4
d r w x r w x r w x

owi@laptop:~$ chmod 764 nazwapliku

Powyższy przykład pokazuje jak sprawić aby właściciel miał wszystkie prawa, grupa mogła odczytywać oraz dokonywać modyfikacji, ale nie miała prawa do wykonywania, natomiast wszyscy pozostali użytkownicy mieli tylko prawo do odczytu.


Chcąc dokonać zmiany praw dostępu należy użyć komendy chmod, a następnie podać dla kogo dokonać zmiany u-user, g-group, o-others. Bez spacji należy wpisać "+" - aby dodać prawo lub "-" - aby odjąć prawo. Można także użyć "=" dla ustawienia bez zmian. Następnie należy podać, które prawo r-odczyt, w-zapis, x-wykonywanie. Na koniec ścieżka do pliku.

owi@laptop:~$ chmod u+r nazwapliku

Powyższy przykład pokazuje jak dodać właścicielowi prawo do odczytu pliku o nazwie nazwapliku.

owi@laptop:~$ chmod u+r,g+w nazwapliku

Powyższy przykład pokazuje jak dodać właścicielowi prawo do odczytu oraz grupie prawo do zapisu pliku o nazwie nazwapliku.


UWAGA!
Aby zmienić prawa dostępu do katalogu wraz z zawartością zawartości należy użyć dodatkowo parametru -R.


owi@laptop:~$ chmod -R 764 nazwakatalogu



Autor: Aleksandra Przybyło
aleksandraprzybylo@gmail.com