Zakresy częstotliwości zdominowanych przez określone zjawiska

Zamknięte pomieszczenia to przestrzenie ograniczone płaszczyznami  o różnych kształtach i wymiarach. Pole akustyczne w takiej przestrzeni nie jest zatem polem swobodnym – w pomieszczeniu zachodzi zjawisko superpozycji fali bezpośredniej oraz fal jednokrotnie i wielokrotnie odbitych, czyli nakładania się kilku niezależnych ruchów falowych. Do słuchacza dociera zatem fala wypadkowa, będąca sumą fal składowych. Charakter zjawisk akustycznych zachodzących w zamkniętych pomieszczeniach  zależy w dużej mierze od długości propagowanych fal akustycznych. Wyróżnia się 4 regiony (zakresy) częstotliwości zdominowane przez dane zjawiska akustyczne, których przybliżone granice zależą m.in. od wymiarów pomieszczenia:

  • Region A, w którym nie występuje rezonansowe wzmacnianie dźwięku
  • Region B, zdominowany przez drgania własne pomieszczenia
  • Region C, o charakterze przejściowym
  • Region D, zdominowany przez odbicia zwierciadlane

1 obszary

Zdefiniowane powyżej częstotliwości stanowią podstawę stosowanego w literaturze podziału na małe oraz duże pomieszczenia. Częstotliwość  nazywana jest częstotliwością Schroedera i określa najniższą częstotliwość, dla której możliwe jest wykorzystanie metod statystycznych analizy pola akustycznego.

f_s=2000\sqrt{\frac{T}{V}}

Gdzie:
T – czas pogłosu pomieszczenia [s]
V – objętość pomieszczenia [m3]


Zjawiska zachodzące w regionach B, C oraz D zostały przedstawione w poniższych zakładkach. Ze względu na to, że w regionie A nie występują żadne interesujące nas zjawiska falowe, nie zostały one szczegółowo opisane.