A A A
logo2




System UNIX (Uniplexed Information and Computing System) powstał pod koniec lat 60. Jego twórcami byli Ken Thompson i Dennis Ritchie, programiści z działu badawczego Bell Labs. System ten z założenia miał być prosty w obsłudze oraz napisany w języku o wysokim poziomie. Początkowo był to język B, ale w roku 1973 system UNIX został przepisany na C.

Dennis Ritchie Z czasem drogi twórców Unixa się rozeszły. W ten sposób doszło do powstania dwóch wersji systemu. Pierwsza powstała na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i została nazwana BSD (Berkeley Software Distribution), natomiast druga “System V” była kontynuowana w AT&T. Wersje te zaczęły ze sobą konkurować w latach 80. Z czasem AT&T sprzedało licencje na swojego Unixa wielu innym producentom sprzętu. Spowodowało to powstania komercyjnych wersji takich jak np. Solaris firmy Sun Microsystems.

Ken Thompson Komercjalizacja systemu UNIX nie spodobała się Richardowi Stallmanowi z Massachusetts Institute of Technology (MIT). Zaczął on więc pracę nad całkowicie darmową wersją Unixa - GNU (GNU's Not Unix). Głównymi założeniami GNU były: pełen dostęp do źródeł, możliwość ich kopiowania oraz rozpowszechniania. Do lat 90 jedynym brakującym elementem było jądro. W roku 1991 udało się je stworzyć Linusowi Torvaldsowi – studentowi informatyki z Uniwersytetu Helsińskiego. Jądro to zostało nazwane „Linux”. Tak powstał system GNU/Linux potocznie zwany Linuksem. Pierwsza wersja Linuksa mogła obsługiwać dyski oraz mały system plików. Nie miała jednak jeszcze zaimplementowanej obsługi napędu dyskietek.

Linus Torvalds Wolny dostęp do źródła sprawił, że powstało kilka wydań różniących się rodzajem dołączonych programów oraz sposobem przygotowania systemu. Najpopularniejszymi dystrybucjami w latach 90-tych były Debian, Red Hat oraz Slackware.

Szybki rozwój systemu sprawia, że jest on coraz bardziej powszechny. W ostatnich latach popularność Linuksa wzrosła do tego stopnia, że stał się on największą konkurencją dla systemu Microsoft Windows.


Autor: Aleksandra Przybyło
aleksandraprzybylo@gmail.com