A A A
logo2




W latach 80 rozpoczęto prace nad środowiskiem graficznym, które ułatwiłoby pracę z systemem Unix. W ten sposób powstał X Window System czasem zwany też X. Został on opracowany jako protokół "klient-serwer". Oznacza to, że komputer z grafiką na ekranie jest "Serwerem X-ów". Natomiast "klientem X-ów" nazywamy aplikację, która kieruje do serwera X-ów to co ma zostać wyświetlone. System X Window nie dostarcza jednak żadnego interfejsu użytkownika. Wyświetlanie okien, menu to zadanie menadżera okien. Oto najpopularniejsze środowiska graficzne oraz manadżery okien:



GNOME (ang. GNU Network Object Model Environment)

Proste w obsłudze środowisko graficzne praktycznie w całości napisane w języku C. GNOME należy do projektów GNU. Jego zaletą jest przejrzysty interfejs oraz szybkość działania. Nie pozwala ono natomiast na wykorzystanie wszystkich możliwości systemu operacyjnego. Środowiska graficznego GNOME używają takie dystrybucje Linuksa jak Ubuntu czy Debian.

Główne aplikacje współpracujące ze środowiskiem GNOME to: Anjuta - środowisko programistyczne, Pidgin - komunikator, Totem - odtwarzacz filmów, Evolution - program pocztowy.


ubuntu Debian


KDE (K Desktop Environment)

Środowisko przeznaczone dla systemów operacyjnych Unix oraz GNU/LINUX. Na początku było to oprogramowanie komercyjne ale od 1997 roku stało się darmowe. KDE jest dość powolne w porównaniu do innych środowisk graficznych ale daje też większe możliwości jeżeli chodzi o wygląd. Najpopularniejszymi dystrybucjami wykorzystującymi KDE są Kubuntu oraz openSUSE.

Główne aplikacje współpracujące ze środowiskiem KDE to: KDevelop - środowisko programistyczne, Kopete - komunikator, Amarok - odtwarzacz muzyki, KMail - klient pocztowy.


Kubuntu Opensuse


Xfce (XForms Common Environment)

Środowisko graficzne przeznaczone dla systemów z rodziny Unix, wzorowane na CDE. Jego zaletą jest szybkość działania nawet na starszych komputerach. Dystrybucje które wykorzystują Xfce: Xubuntu, Zenwalk.

Główne aplikacje współpracujące ze środowiskiem KDE to: Xfmedia - oparty na xine odtwarzacz, Xffm - menedżer plików, Mousepad - prosty edytor tekstu.


Xubuntu Zenwalk


Openbox
Darmowy menadżer okien dla X Window System. Rozprowadzany na licencji GNU. Został przepisany na C. Openbox posiada mechanizm dynamicznych list oraz jest szybki w działaniu. Do jego wad należy jednak to, że wiele rzeczy takich jak panel należy doinstalować samemu co może sprawiać trudność początkującym użytkownikom. Openbox jest wykorzystywany np. przez CrunchBang.

Crunchbang

Autor: Aleksandra Przybyło
aleksandraprzybylo@gmail.com