Strojenie modelu oraz wstęp do symulacji

image_pdfimage_print

Po stworzeniu geometrii oraz odpowiednim rozmieszczeniu odbiorników i źródeł dźwięku należy przeprowadzić tzw. strojenie modelu. Polega ono na dobraniu z literatury współczynników pochłaniania dźwięku powierzchni ograniczających model i ewentualnej ich korekcie w celu uzyskania poprawnych wartości symulacji (maksymalnie 5% odchyłki względem wartości uzyskanych z pomiarów).

CATT-Acoustic zawiera 2 główne narzędzie do symulacji: Interactive RT estimation (uruchamiany przyciskiem Interactive RT estimation okna Modeling)cal1

oraz TUCT (sekcja okna Modeling):

cal2

Interactive RT estimation pozwala na obliczenie czasu pogłosu metodą statystyczną na podstawie kubatury pomieszczenia i obliczonej chłonności powierzchni ograniczających model:

cal3

Bardzo przydatna jest opcja Save statistics:

cal4

Pozwala ona wyświetlić w formie pliku tekstowego w jaki sposób współczynniki pochłaniania danych materiałów mają wpływ na czas pogłosu w analizowanym paśmie oktawowym. Wyniki są przedstawione w sposób procentowy. Na przykład w pliku poniżej materiał o nazwie sufit zajmuje 181,3 m2 i dla wartości 125 Hz absorbuje 56,6% dźwięku, a dla  250 Hz – 66,8%. I tak dalej…

cal5

W dolnej części pliku znajduje się również wykaz powierzchni, na które nałożono dany materiał. Powyższe informacje bardzo pomagają przy strojeniu modelu. Przykładowo, zmiana współczynnika pochłaniania sufitu dla pasma o częstotliwości środkowej równej 125 Hz może znacznie wpłynąć na czas pogłosu w tym paśmie, natomiast korekta własności akustycznych tynku nie zmieni praktycznie nic.

Narzędzie Interactive RT estimation pozwala na wyznaczenie przybliżonych wartości czasu pogłosu w pasmach oktawowych (poniższy przycisk): cal6oraz wykreślenie krzywej czasu pogłosu uzyskanej w pomiarach:

cal7

Po aktywizacji powyższej opcji pojawia się krzywa – wartości można zmienić zaznaczając podświetlone poniżej pole:

cal8

Pojawia się wtedy okno pozwalające na precyzyjne ustalenie oczekiwanego czasu pogłosu w pasmach oktawowych.

Uwaga! Wartości uzyskane w tym narzędziu pozwalają jedynie na zgrubną ocenę czasu pogłosu w modelu – do precyzyjnych symulacji należy wykorzystać moduł TUCT.