Petrografia skał magmowych

Minerały skałotwórcze skał magmowych

Minerały skałotwórcze możemy podzielić ze względu na ich udział w budowaniu skał na minerały:

  1. Minerały główne - ich udział w skale jest największy i ze względu na nie wyróżnia się podstawowe typy skał (na przykład na podstawie dominujących składników takich jak kwarc, albit, mikroklin i biotyt wyróżnia się granity).
  2. Minerały poboczne i akcesoryczne - poboczne występują w licznych typach skał lecz ich udział jest bardzo niewielki więc nie wpływa na klasyfikowanie skały a akcesoryczne - występują w niewielu typach skał, a ich większe nagromadzenia mogą wpływać na sklasyfikowanie skały (na przykład występowanie znacznych ilości granatów w andezycie pozwala na sklasyfikowanie go jako andezyt granatowy).
  3. Minerały wtórne - występują we wszystkich typach skał i powstają w procesach pomagmowych (na przykład w procesie wietrzenia oliwinów powstaje minerał serpentyn).

W kursie, ze względu na jego przeznaczenie, zajmiemy się opisem minerałów pod względem:

  1. Cech makroskopowych czyli obserwowanych gołym okiem ( połysk, barwa, rysa, twardość, pokrój kryształów, łupliwość lub przełam).
  2. Cech mikroskopowych czyli obserwowanych w mikroskopie optycznym, badanych w świetle przechodzącym (przezroczystość, relief, barwa własna, pleochroizm, izotropowość lub anizotropowość, barwy interferencyjne, wygaszanie światła).
  3. Trudności w identyfikacji minerałów o podobnych własnościach makro- i mikroskopowych.

Znajomość cech makroskopowych i mikroskopowych minerałów jest niezbędna do właściwego opisu i klasyfikacji skał. Opis makroskopowy i mikroskopowy minerałów skałotwórczych pozwala często na wysunięcie wniosków na temat genezy skał.

W kursie zajmiemy się opisem jedynie pospolitych odmian minerałów, gdyż z nimi użytkownik najczęściej będzie się spotykał na kursie petrografii.

autor: Wlodi Poprawny CSS! Valid HTML 4.01 Transitional


Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.