Geologia Strukturalna
English versionGłosuj!

Normalna płaszczyzny

Normalna płaszczyzny inaczej nazywana biegunem to prosta prostopadła do tej płaszczyzny. Zaznaczać ją będziemy tak jak każdą prostą - punktem. Wykorzystujemy ją do transformacji, których nie da się wykonać na płaszczyźnie np.: rotacji, pomiaru kąta między płaszczyznami.

normalna

Parametry normalnej możemy wyliczyć mając dane parametry płaszczyzny lub odszukać beezpośrednio na siatce. Najpierw zajmiemy się szukaniem normalnej na siatce, ta metoda jest pewniejsza, unikamy błędów obliczeniowych. Aby znaleźć normalną na siatce, postępujemy jak przy rysowaniu płaszczyzny do momentu odliczania upadu. Zamiast obliczać upad od krawędzi, robimy to od środka siatki. W tym sposobie wykorzystujemy fakt, że upad płaszczyzny i jej normalnej sumują się do 90.

Przykład:
Narysować biegun płaszczyzny 82/28.
Postępujemy jak przy rysowaniu płaszczyzny, więc najpierw zaznaczamy kierunek upadu i obracamy go na równik. Teraz gdybyśmy rysowali płaszczyznę odliczylibyśmy upad od krawędzi, rysując normalną odliczmy go od środka w kierunku przeciwnym do zaznaczonego kierunku upadu. Zaznaczamy punkt, który jest naszą normalną.

This text is replaced by the Flash movie.

Parametry normalnej możemy też otrzymać bez siatki, po prostu ją obliczając. Obliczanie kąta upadu normalnej jest takie same bez względu na sposób zapisania płaszczyzny: kąt upadu normalnej = 90 - kąt upadu płaszczyzny.
Natomiast obliczanie kierunku upadu jest różne w zależności od zapisu:

Do góry
Autor: Kamil Wojtanowski[KONTAKT] Poprawny CSS! Valid HTML 4.01 Transitional