Większy kontrast english polski
A A A

FILTRY

Filtry służą do usunięcia pewnych składkowych z sygnału (najczęściej zakłóceń) lub rozdzielenia składowych o różnych częstotliwościach. Filtry możemy klasyfikować ze względu na różne kryteria.

W zależności od tego jak reprezentowany jest dany sygnał filtry możemy optymalizować w dziedzinie czasu (usuwanie zakłóceń, wygładzanie wykresu) lub w dziedzinie częstotliwości (rozdział składowych). Istnieją także filtry konstrowane do szczególnych zastosowań, np. do dekonwolucji.

Filtry cyfrowe mogą być implementowane przy użyciu konwolucji (filtry o skończonej odpowiedzi impulsowej - SOI ang. FIR) lub rekursji (filtry o nieskończonej odpowiedzi impulsowej NOI - ang. FIIR). W filtrach FIIR występuje sprzężenie zwrotne - sygnał na wyjściu zależy zarówno od sygnału wejściowego jak i wcześniejszych odpowiedzi.

W zależności od przepuszczanego pasma częstotliwości filtry dzielimy na górno-, dolno- i środkowoprzepustowe, wyróżniamy tu także filtry środkowozaporowe.
rodzaje filtrów

Analogowy a cyfrowy

Przy okazji konwersji A/C wspomnieliśmy o filtrach analogowych, filtr antyaliasingowy jest jednym z nich. Filtry analogowe operują na syngale analogowym, co więcej są one układami elektronicznymi. W przeciwieństwie do nich filtry cyfrowe operują na sygnale cyfrowym i są algorytmami.

Dolno-, górno- czy środkowo- ?

Jak widzisz na rysunku powyżej filtry dolnoprzepustowe przepuszczają składowe o częstotliwościach mniejszych od pewnej ustalonej częstotliwości granicznej. Dokładnie odwrotnie jest w przypadku filtrów górnoprzepustowych, tutaj niskie częstotliwości są usuwane.

W przypadku filtrów środkowoprzepustowych oraz środkowozaporowych konieczne jest określenie dwóch częstotliwości granicznych. Częstotliwości pomiędzy nimi zostaną w przypadku filtru środkowoprzepustowego przepuszczone, a w drugim zatrzymane.





*wykorzystano rys. z wwww.wikipedia.pl
Źródła: www.dsptutor.freeuk.com