Większy kontrast english polski
A A A

Sygnał... czyli co?

Być może zaskoczył Cię fakt jak szerokie zastosowania ma DSP. W jaki sposób tak różne zjawiska możemy opisać w podobny sposób? Czym właściwie są sygnały, którymi będziemy się zajmować?

Sygnał

to zmienność dowolnej wielkości fizycznej w funkcji wybranego argumentu (najczęściej czasu lub położenia w przestrzeni).

Sygnał analogowy

Jest ciągły w czasie i może przyjmować dowolne wartości.

sygnał analogowy

Sygnał dyskretny w czasie

Jest nieciągły w czasie. Nie znamy jego wartości pomiędzy ustalonymi momentami.

sygnał dyskretny w czasie>

Sygnał cyfrowy

Jest dyskretny w czasie oraz przyjmuje tylko pewne określone wartości. Ponieważ sygnały, z którymi spotykamy się w rzeczywistości są analogowe przed przystąpieniem do jakichkolwiek operacji na sygnale musimy przekształcić sygnał analogowy na cyfrowy - dokonać konwersji analogowo-cyfrowej (A/C).

sygnał cyfrowy

Problem z cyfrową reprezentacją sygnału

Jak widzisz w wyniku przekształcenia sygnału z postaci analogowej na cyfrową nie tylko tracimy część informacji - ponieważ odtąd wiemy jakie wartości przyjmuje sygnał tylko w pewnych momentach - ale również ta niekompletna informacja zostaje zniekształcona przez zaokrąglanie.

problem z sygnałem cyfrowym

Jak rozwiązać ten problem i jak upewnić się, że nasza reprezentacja sygnału, choć nie idealna, będzie wystarczająco dokładna dowiesz się w części poświęconej konwersji A/C.