Większy kontrast english polski
A A A
kot fouriera

Czy można wykonać DFT na żywym organiźmie ?
Hm... Okazuje się, że nie tylko jest to możliwe, ale ma też wiele zastosowań. Ale po kolei...

Rytm życia

Pewnie myślisz, że nic nie jest bardziej uporządkowane niż rytmiczne uderzenia Twojego serca kiedy siedzisz czytając ten tekst. Taka właśnie jest idea fizjologicznej regularności od której Twoje życie zależy w najbardziej bezpośredni sposób. Jednakże, równolegle z tym porządkiem pojawia się subtelna ale wyraźna fundamentalna nieregularność: u zdrowych ludzi... odstęp pomiędzy kolejnymi uderzeniami serca waha się w nieuporządkowany i nieprzewidywalny sposób. Jeśli odstęp pomiędzy kolejnymi uderzeniami jest regularny - stały lub rytmiczny - jest to oznaka niebezpieczeństwa. *


W Chinach ogromne znaczenie regularności w naszym życiu odkryto już w starożytności. Badanie i obserwacja rytmów stały się fundamentem tamtejszej medycyny. Europie zajęło to znacznie więcej czasu, ale w końcu i tu zauważono wyraźne korelacje pomiędzy zmianą rytmów a procesami starzenia się, chorobami oraz stanami psychicznymi.


Stabilność niektórych rytmów jest tak istotna dla życia, że ich zachwianie prowadzi do choroby a nawet do śmierci, inne zmieniają się okresowo, pojawiają się, zanikają. Czasem zmiana rytmu lub pojawienie się nowego jest oznaką patologii w organizmie.

Rytmy oddziaływują ze sobą nawzajem i ze środowiskiem zewnętrznym. Od wieków te niesamowite zależności fascynowały naukowców różnych dziedzin, poczynając od medycyny, poprzez fizjologię, aż na psychiatrii i psychologii kończąc.

Wśród wszystkich elementów naszego organizmu szczególne miejsce zajmuje układ krwionośny. To właśnie rytmiczność, pulsacyjna natura jest jego cechą charakterystyczną. Cykliczność pracy serca powoduje, że wartości takie jak przepływ, ciśnienie, elektrokardiodiagram zmieniają się rytmicznie w czasie. Jednak regularność ta jest dość pozorna, okres akcji serca nieustannie się zmienia, podlega pewnym nieprzewidywalnym wahaniom. W związku z tym również inne parametry takie jak ciśnienie krwi przejawiają przypadkowe fluktuacje co do mocy i częstotliwości. W zdrowym organizmie zmienność tych rytmów kształtuje się na poziomie 10%.

Początkowo uważano, że rytm pracy serca powinien być stały, wszelkie odchylenia od normy traktowano jako błędy pomiaru. Jednak później zaobserwowano paradoksalną, jakby mogło się wydawać, sytuację - regularność to oznaka śmierci. Płody, których zmienność rytmu serca była niewielka rodziły się martwe. Nieco później zauważono, że zmienność rytmu pracy serca spada wraz z wiekiem aż do ostatniego momentu. Kończy się śmiercią.

Być może zastanawiasz się jaki to ma związek z analizą sygnałów ? No i co tu robi ten nieszczęsny kot ?

Wszystko zaczęło się od pewnego projektu z zupełnie innej dziedziny...




* obrazek znaleziony na: www.yofx.blogspot.com/2009_07_01_archive.html
cytat za: www.infinite-mind.co.uk/pdf/hrv.pdf