Większy kontrast english polski
A A A

Zawód dla Ciebie ?

radiowiec

Jest takie powiedzenie amerykańskie, że dobry prezenter radiowy powinien mieć najlepiej 60 lat, być po 3 rozwodach, 3 zawałach i rozbić ze 3 bryki- wtedy on wie, co to jest życie (...) I [musi mieć] oczywiście dobry głos, który jest niestety cechą wrodzoną i o ile nad dykcją, poprawnością językową da się pracować, to z głosem często nie da się nic zrobić.*

Dobry głos... Czyli jaki? Jak to obiektywnie ocenić? Jakie parametry wziąć pod uwagę? I, last but not least, w jaki sposób wybrane czynniki wpływają na "radiowość" głosu? Takie pytania kilka lat temu zadał sobie Krzysztof Górlicki. Za intrygującymi pytaniami podążyły równie interesujące odpowiedzi. Okazało się, że ocena jak głos będzie brzmiał na antenie jest stosunkowo prosta.

Co takiego zrobił Krzysztof ?

Najpierw wybrał 30 osób do badań. Zgodnie z zasadami sztuki były to osoby jednej płci (mężczyźni) o dojrzałych głosach (wiek 20-60 lat). Podzielił ich na dwie grupy; do pierwszej powędrowały osoby o głosach uznanych za przeciętne, do drugiej przydzielił osoby, dla których głos jest narzędziem pracy, a zatem lektorzy, prezenterzy i DJ-je radiowi. Każda z osób przeczytała ten sam tekst w podobnym tempie oraz wyraziła kolejno wybrane głoski. W ten sposób powstał materiał do badań.

Zgłębiając temat w ujęciu teoretycznym Krzysztof ustalił, że o dobrym brzmieniu głosu na antenie decydują cztery czynniki:

  1. właściwa emisja
  2. odpowiednio niski ton podstawowy
  3. barwa głosu
  4. nienaganna dykcja.

Ze względu na charakter pracy zdecydował się pominąć wpływ dykcji. Na następnych stronach streściłam dla Ciebie informacje, w jaki sposób każdy z trzech przeanalizowanych parametrów wpływa na głos. Zapoznaj się z podstawowymi informacjami dotyczącymi dźwięku i mowy, następnie przeczytaj uważnie jak każdy z parametrów wpływa na głos, a na koniec przejdź do quizu i sprawdź swoją wiedzę w praktyce!




* znalezione na : www.lo7gliwice.czwartawladza.edu.pl