Większy kontrast english polski
A A A

Dźwięk

jest wrażeniem słuchowym, wywołanym przez rozchodzącą się w ośrodku falę akustyczną. Dźwięk składa się z wielu fal; falę o najniższej częstotliwości nazywamy składową podstawową lub tonem podstawowym. Odpowiada ona za wysokość dźwięku, jaką słyszymy.
Pozostałe składowe są całkowitymi wielokrotnościami tonu podstawowego. Odpowiadają one za barwę dźwięku

Do podstawowych parametrów dźwięku należą:

  • Wysokość dźwięku: zależna od częstotliwości drgań fali akustycznej.
  • Głośność: zależy od amplitudy drgań powietrza przenoszącego dźwięk.
  • Barwa dźwięku: zależy od ilości i częstotliwości składowych harmonicznych.



dzwiek



Radiowy... czyli jaki ?

Ton podstawowy

Zgodnie z niepisanym prawem osoby o niskich głosach mają większą szansę na karierę w branży radiowej. Badania przeprowadzone przez Krzysztofa potwierdziły tą regułę.
Pomimo, że różnice pomiędzy skrajnymi wynikami w obu grupach są nieznaczne trend jest wyraźnie widoczny. Osoba o najniższym tonie podstawowym z grupy nie-profesjonalistów może mieć w skrajnych wypadkach niższy ton podstawowy niż osoba o najwyższym tonie podstawowym z drugiej grupy. Takie sytuacje należą jednak do rzadkości i w grupie kontrolnej Krzysztofa nie było takiego przypadku.
Średnio osoby zarabiające głosem mają niższy ton podstawowy. Innymi słowy, niski głos brzmi na antenie lepiej.

Barwa głosu

Z informacji na temat dźwięku i głosu wiesz już, że słyszymy ton podstawowy, a powyżej niego - kolejne harmoniczne (całkowite wielokrotności tonu podstawowego). Barwa głosu zależy od proporcji pomiędzy tonem podstawowym a harmonicznymi. Im głośniejsze składowe w stosunku do tonu podstawowego tym barwa jaśniejsza, im słabsze tym bardziej głucha i matowa. Ponadto Krzysztof zauważył, że u profesjonalistów dużą rolę odgrywają składowe o wysokich częstotliwościach, podczas gdy w głosach przeciętnych głośniejsze były składowe o mniejszych częstotliwościach. A zatem im głośniejsze harmoniczne oraz im większa ich częstotliwość tym lepsza barwa.

Emisja głosu

Wiadomo, że emisja głosu jest istotnym zagadnieniem dla ludzi, których głos jest narzędziem pracy; ćwiczą ją nauczyciele, prezenterzy, piosenkarze... Jakie jednak jest jej znaczenie w kontekście prezentowanej tu pracy? Emisja wpływa na stabilność głosu, natomiast stabilność rozpatrujemy dwojako . Po pierwsze stabilność głosu oznacza w miarę równy poziom energii wypowiadanych głosek, słów i zdań, po drugie tony tych samych głosek w różnych częściach wypowiedzi powinny oscylować przy tej samej częstotliwości. Im większa stabilność tym głos lepszy, czyli im mniejsze wahania energii w obrębie zdań czy pojedynczych słów tym lepiej.
Przypomnij sobie definicję energii, jaki jest jej związek z amplitudą?

Upewnij się, że dobrze przyswoiłeś sobie wiedzę z tej części i ... nadszedł czas na zabawę!